Dziennik podróży Podróże

Songkran – tajski nowy rok.

Songkran Festival

Tradycyjny tajlandzki Nowy Rok

Songkran - co to za święto?

Songkran Festival – jedno z najweselszych i najpiękniejszych świąt dla każdego Taja, Z pewnością każdy o nim słyszał. Niemniej dla wielu Farangów (tajska nazwa białych turystów) w rzeczywistości kojarzą się te dni z zabawą i festiwalem oblewania się wodą. Lecz jest to według mnie kompletny prymitywizm a ponadto próżność, na dodatek brak chęci zagłębienia się w duchowy charakter święta. Innymi słowy, to nie festiwal polewania się wodą, ale święto o głębszym znaczeniu religijnym również i  tradycyjnym. Pokrótce postaram się przybliżyć Wam historię, aby uświadomić czym dla rdzennych mieszkańców jest Songkran Festival.

Songkran - kiedy dokładnie?

Songkran to okres tajskiego nowego roku. W Tajlandii nowy rok obchodzony jest trzykrotnie:

 • styczeń

  pierwszy - zgodnie z kalendarzem gregoriańskim;

 • przełom stycznia i lutego

  drugi - chiński nowy rok - wiele rodzin tajskich ma chińskie korzenie;

 • kwiecień

  trzeci - zgodnie z kalendarzem buddyjskim;

Z tego powodu postaram się w tym tekście przybliżyć pokrótce charakter tego pięknego, symbolicznego i podniosłego święta. Właściwie w różnych regionach obchodzony jest ten okres nieco inaczej.

 Songkran w tym roku rozpoczyna się w dniu 13 kwietnia. Jednak ogółem zakorzenione w kulturze i tradycji kraju jest to, iż ludzie już w poprzedzający święta weekend ruszają w rodzinne strony, aby celebrować je wspólnie z rodzinami. Obchody świąt trwają z reguły równy tydzień. Przede wszystkim najważniejsze są trzy dni w tym okresie. Pierwszy dzień – Maha Songkran, drugi dzień – Wan Nao, trzeci dzień – Wan Thaloeng Sok.

 • Maha Songkran

  pierwszy dzień - podczas gdy słońce przesuwa się ze znaku ryb do znaku barana - jest to ostatni dzień starego roku

 • Wan Nao

  drugi dzień - okres przejściowy między starym rokiem a nowym

 • Wan Thaloeng Sok

  trzeci dzień - dosłownie dzień "aby rozpocząć nową erę/rok"

Legenda

Wstęp

Zacznijmy od legendy wiążącej się ze świętem Songkran. Została ona  spisana w pismach buddyjskich w świątyni Wat Pho. Jest to przypowieść mitologiczna związana jest z historią boga Kabilla Phrom zwanego Brahmą (lub “Czerwonym Brahmą”). Jest on jednym z trzech najważniejszych bóstw hinduistycznych (łącznie z Wisznu i Śiwy) będący stwórcą wszystkich istot.

Wedle przepowiedni dawno temu żył sobie bardzo bogaty człowiek, niemniej miał sąsiada pijaka. Ów pijak miał dwóch synów. Mając to na uwadze, szydził oraz oczerniał bogacza, gdyż ten był bezdzietny.

Pewnego dnia pijak przyszedł do milionera i powiedział mu wulgarne słowa. Milioner zapytał go: „Dlaczego wypowiedziałeś tak wulgarne słowa tak bogatemu mężczyźnie jak ja?”. Pijak odpowiedział: „Tak naprawdę ty masz ten wielki skarb, aczkolwiek nie masz syna. Po twojej śmierci twój wielki skarb zniknie, ale ja mam dwóch synów, więc mam się lepiej od ciebie ”.

Przeto upokorzony i poniżony bogacz prosił boga Słońce i boga Księżyc w nadziei o potomstwo – mimo to bezskutecznie.

źródło: http://songkranfestivalinthailand.blogspot.com
Narodziny Thammabalii

Wszystko zmieniło się na skutek podarowania przez bogacza gotowanego ryżu dla boga Drzewa żyjącego w drzewie banyan. Bóg Drzewo poprosił Indrę – boga Niebios (błyskawic, grzmotów, burz, deszczy, rzek i wojen) o spełnienie prośby mężczyzny. Wkrótce faktycznie na świat przyszedł syn, któremu dano imię Thammabal (“ten, który ochroni sprawiedliwość”). W związku z tym jego ojciec zbudował dla niego siedmiopiętrową wieżę pod drzewem banyan, by chłopiec w niej zamieszkał.

Należy pamiętać, iż Thammabal był bardzo zdolnym i ponadto mądrym dzieckiem, który pojął trzy Wedy (święte księgi hinduizm), poznał mowę ptaków i nauczał ludzi jak nie grzeszyć. 

Zagadka

Pewnego dnia siedmioletni wówczas Thammabal spotkał boga Kabilla Brahma. Bóg słynął z tego, że kochał się zakładać.

źródło: http://songkranfestivalinthailand.blogspot.com

W nadziei, iż wygra po raz kolejny, zstąpił zatem z niebios, aby wystawić młodzieńca na próbę i zadać mu trzy zagadki. Jeśli chłopiec je rozwiąże Kabilla odda mu swoją głowę, jednakże, jeśli chłopiec nie znajdzie odpowiedzi w ciągu siedmiu dni, wtedy to jego głowa będzie należeć do Kabilla.

Chłopiec myślał na próżno, przez sześć dni leżąc pod drzewem cukrowym, aczkolwiek nie mógł znaleźć rozwiązania zagadek. Tymczasem ostatniego dnia usłyszał rozmowę pary orłów (nieświadomych, iż chłopiec zna ich mowę)  cieszących się, bo już wkrótce będą miały ucztę z głowy martwego chłopca.

źródło: http://songkranfestivalinthailand.blogspot.com

“Co jutro zjemy?” – zapytała zatem samica orła. „Zjemy trupa Thammabali, gdyż nie zdoła odpowiedzieć na trzy zagadki” – odpowiedział samiec. 

Następnie samica orła zapytała swojego partnera, czy aby on zna odpowiedź na zagadkę, a ten rzecz jasna udzielił jej odpowiedzi. Oczywiście chłopiec zapamiętał ją i wrócił do swojej wieży. 

Siódmego dnia bóg zażądał ostatecznie odpowiedzi. Chłopiec rzekł:

Porażka Kabilli

Zaskoczony bóg świadom przegranej wezwał swoje siedem córek i oznajmił, iż musi złożyć w hołdzie swoją głowę chłopcu, ponieważ przegrał zakład.

źródło: http://songkranfestivalinthailand.blogspot.com

Głowa Kabilli miała jednak specjalne właściwości. Jeśli dotknęłaby ziemi, to ziemia pokryłaby się płomieniami. Postawiona w powietrzu spowodowałaby, iż nie byłoby deszczu. Również wrzucona w morze doprowadziłaby do jego wyschnięcia. W związku z tym aby uratować świat od tych kataklizmów, córki Kabilli przejęły głowę ojca i po okrążeniu w procesji góry Meru (mityczna góra, symbolizująca oś wszechświata) złożyły ją w jaskini wraz z innymi ofiarami na górze Kailash.

źródło: http://songkranfestivalinthailand.blogspot.com
Nang Songkran - która córka?

W ten sposób każdego roku podczas kiedy Słońce wchodzi w znak Barana, jedna z córek zwana “Nang Songkran” wraz z pozostałymi siostrami organizują procesję. Nang Songkran w rękach trzyma phan (tacę z postumentem), na której znajduje się głowa ojca. Każdej z siedmiu córek przypisane są określone dni tygodnia, właściwości i również  różne zwierzęta, na których odbywa się procesja:

Tradycje

Symbolika ale i ceremonie

Pokrótce tak oto powstało święto Songkran. Dzisiaj obchodzimy dzień pierwszy – Maha Songkran.

Krótko mowiąc – Tajowie na okres świąt migrują z aglomeracji do swoich rodzimych miejscowości, spotykając się w gronie rodzinnym. Tego dnia sprzątają swoje obejścia. Co ciekawe piach i kurz z domostw niejednokrotnie niesiony jest do świątyń w celu złożenia ofiary, ale o tym opowiem w kolejnych dniach.

Oczywiście pieczone są potrawy świąteczne oraz trwają przygotowania do nowego roku.

Poza tym w dużych miastach (gdzie jest duża ilość świątyń) popołudniami dodatkowo odbywają się procesje z posążkami Buddy. Podczas przejazdu ludzie oblewają posągi wodą perfumowaną z płatkami kwiatów, prosząc o błogosławieństwo.

Dodatkowo w północnej części Tajlandii (Chiang Mai) dzisiaj używana jest broń palna lub petardy. Mają one na celu odstraszenie z domostw pecha łącznie ze złymi duchami.

Również każdy region ma swoje tradycje. Niemniej w tych dniach wszyscy Tajowie ubierają się w kolorowe narodowe stroje.

Na południu Tajlandii mieszkańcy kierują się trzema zasadami Songkran mianowicie:

po pierwsze – pracuj jak najmniej także unikaj wydawania pieniędzy;

poza tym – nie krzywdź innych osób podobnie zwierząt;

na końcu – nie mów kłamstw;

Poza tym powszechne jest też w całym kraju wypuszczanie zwierząt na wolność, ryb i ptaków, ale zdarzają się i krowy oraz bawoły.

źródło: TRT World and Agencies
Podsumowanie

Songkran to również okres zabawy ale i polewania się wodą na ulicach. Woda zresztą oznacza symbol oczyszczenia także zmycia tego co złe w starym roku. W dawnej stolicy kraju Ayutthaya w polewaniu pomagają również słonie.

Podsumowując – innymi słowy to bardzo rodzinny nade wszystko radosny okres w kalendarzu tajskim, pełen radości magii ponadto nadziei z nadchodzącym nowym rokiem,

 Wszystkiego dobrego tajscy przyjaciele – Happy Songkran !!!

Węcej podobnych historii znajdziesz na: https://cheaptravelforall.com/dziennik-podrozy/

Dodaj komentarz